Botoks ile Yüz Kırışıklıklarının Tedavisi

Yüzdeki mimik kaslarının çalışması nedeniyle yıllar içinde üzerini örten deri kıvrımları belirgin hale gelir ve yüzde dinamik çizgilenmeler ortaya çıkar. Bunlar en sık olarak alın, kaş arası, göz kenarı ve dudak çevresinde görülür. Mimik kaslarına botoks uygulanarak bu kasların çalışması zayıflatıldığında, derinin kas hareketleri ile katlanması ve katlanmaya bağlı oluşan çizgilenme de azaltılmış olur. Kişiye olduğundan daha yaşlı bir görünüm veren alın ve göz kenarlarındaki çizgiler; sinirli ve çatık kaşlı görünüm veren kaşlar arasındaki çizgiler azaltılır.

Botoks uygulaması öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

  • Uygulama öncesi kullandığınız ilaçlarla ilgili olarak doktorunuzu mutlaka bilgilendiriniz. Aspirin, ağrı kesiciler (İbuprofen, naproksen), antibiyotikler (Aminoglikozidler), hipertansiyon ilaçları (Kalsiyum kanal blokerleri) ve kan sulandırıcı ilaçların (Coumadin, warfarin) uygulamadan 2 hafta önce kesilmeleri gerekmektedir.
  • Uygulama öncesi aldığınız gıdalar ve gıda destekleriyle ilgili olarak doktorunuzu mutlaka bilgilendirin. Yeşil çay, sarımsak, balık yağı, vitamin C, vitamin E, gingko, ginseng ve ekinezya pıhtılaşmayı engelleyici etkileri nedeniyle uygulama alanında kanama ve morluğa neden olabilecekleri için, uygulamadan 2 hafta önce kesilmelidir.
  • Uygulamadan 3 gün önce alkol alımı kesilmelidir.
  • Uygulama alanında aktif cilt enfeksiyonu (Folikülit, uçuk) olması durumunda, uygulama ertelenmelidir. Özellikle aktif uçuk enfeksiyonunun olduğu dönemde dudak dolgusu yapılmaz. Sık tekrarlayan uçuk enfeksiyonu olanların uygulama öncesinde doktoru bilgilendirmeleri ve profilaktik uçuk tedavisine başlamaları önerilir
Önceki İçerikYengeç Ömrü Ne Kadar
Sonraki İçerikAğrı Sızı Nasıl Yazılır ve Anlamı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here