Küme Baş Ağrısı Kimlerde Görülür

Klasik küme baş ağrısı sıklıkla erkeklerde 20-40 yaş arasında görülmektedir. Erkek kadın oranı 9/1’dir. Bu hastaların normal popülasyonla karşılaştırıldığında daha fazla alkol ve sigara kullandıkları saptanmıştır; ancak hastaların alkol ve sigarayı bıraktıktan sonra da ataklarının aynı sıklıkta devam ettiği gözlenmiştir. Küme baş ağrısından yakınan hastalarda gözle görülür fiziki değişiklikler de görülebilmektedir.

Ağrıya mutlaka aynı taraftaki göz yaşarması, burun tıkanıklığı, gözde kızarma, göz ve çevresinde şişlik, burunda tıkanıklık burun akması, ağrıyan taraf alın ve yüzde terleme, gözde küçülme, göz kapağında düşüklük bulgularından bir veya birkaçı eşlik edebilmektedir.

Küme baş ağrısı atağında ağrılı bölgede damarlarda genişleme, kan dönüşünde belirgin zorlanma ve buna bağlı şişme ve beraberinde o bölge sempatik sinir ağının belirgin basısı ve aksaması vardır. Tüm bu değişimler hastalardaki ağrıya ve kızarıklık, şişme ve akıntı benzeri yakınmalara da neden olur. Bu değişimlerin temelinde otonom sinir sisteminin o bölgedeki geçici aksaması vardır.

Önceki İçerikKur’anı Kerim’de Yontmak ile ilgili Ayetler
Sonraki İçerikDünyanın En Büyük Volkanik Yanardağları Nerelerdedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here