U Harfi ile Başlayan Bitkiler

U harfi ile başlayan bitkilerin isimleri nelerdir. Bilimin şu ana kadar saptadığı bitki türü sayısının ise 390 bin 900′ü aştığı tahmin ediliyor. İnsanların solunum için ihtiyaçları olan oksijenin yanında besin olarak da bitkilerin sağlamış oldukları birçok fayda bulunmaktadır. Bu nedenle sizler için ağaçlar, meyveler, çiçekler, bitki çeşitleri listesini baş harfi u olan bitki adlarını derledik.

UYUZ OTU
Hanımeligiller (Caprifoliaceae) familyasına ait olan bir cinstir. Bazı türleri tek bazıları ise çok yıllıktır. Küçük Uyuz Otu (S. columbaria) ve Akdeniz Tatlı Uyuz Otu (S. atropurpurea) süs bitkisi olarak kültüre edilmiştir.
Uyuz Otu çiçekleri nektar bakımından zengin olup kelebekler ve arıları kendine çeker. Ayrıca Uyuz Otu türleri bazı kelebek türlerinin larvaları için de bir besin kaynağıdır.

UYKU ÇİÇEĞİ
Uyku çiçeğinin diğer ismi süs yoncasıdır. Yoncagiller familyasındandır. Kutuplar hariç her bölgede ve her iklimde doğal olarak yetişebilen bir çiçektir. 800 türü olduğu bilinmektedir. Yonca denildiğinde şans getiren dört yapraklı yonca akla gelmektedir.

UNUTMABENİ
Unutmabeni, bilimsel ismi ile Myosotis olan bir çiçekli bitki cinsidir. Boraginaceae familyasından olan cinsin bilimsel adı Yunanca “fare kulağı” anlamına gelir ki bu isim çiçeğin yapraklarının şekline atıfta bulunur

Önceki İçerikÇekirge Bir Sıçrar İki Sıçrar Atasözü İle İlgili Cümle ve Kompozisyon
Sonraki İçerikCuma Hutbesi 11 Ocak 2019

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here