Yutma Zorluğuna Karşı İçin Şifalı Bitkiler Nelerdir

Şifalı bitkiler birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. İlaç olarak bitkilerin kullanımı, insanlık tarihinin en eski tıbbi tekniklerinden biridir. Günümüzde ise birçok ülkede çeşitli hastalıklardan şikayetçi olan insanlar ilk olarak kendi doktorluğunu yapmak için şifalı bitkileri araştırır. Bizde şifalı bitkiler ile Yutma Zorluğu için bitkisel tedavisi nasıl yapılır, Yutma Zorluğuna hangi bitki iyi gelir, Yutma Zorluğu hastalığı için gereken şifalı bitkiler malzemelerini bu sayfada derledik.

YUTMA ZORLUĞU
Yutma zorluğuna karşı yapılacak terkipler:
R -1: “Hatmi çiçeği kökü, yanmış şap ile böğürtlen yaprağı 10’ar gram alınır, yeteri kadar su ile kaynatılarak gargara yapılır.”

R – 2: Mazı, nar kabuğu ve çiçeği ile şap toz yapılır, bir pamuk parçası ile boğaza sürülür.”

R – 3: “Mahmude……………………………………………………….50 gr.

Arpa………………………………………………………………..50 gr.

Su………………………………………………………………….500 gr.

Bu maddeler kaynatılır. Bal ile tatlandırıldıktan sonra birer bardak içi-lir.”

R – 4: “Yanmış şap………………………………………………………6 gr.

Böğürtlen yaprağı………………………………………..1 avuç

Su……………………………………………………………….250 gr.

Bu maddeler kaynatıldıktan sonra süzülür. İçine:

Bal…………………………………………………………………..25 gr.

Mersin yaprağı suyu………………………………………..25 gr.

Karıştırılarak bir mayi elde edilir. Sıcak sıcak gargara yapılır.

BİTKİLERDE TEDAVİDE TEMEL KAİDELER NELERDİR
1-Hastalıklar    için mutlaka bir hekime danışılmalıdır. Öncelikle hekimin vereceği reçete kullanılmalıdır. Buna alternatif olarak ta bitkisel reçeteler kullanıl­malıdır.

2- Bitkilerin    yan etkisi (zehirli olabilir) araştırılmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

3- Bitkisel tedaviler uzun süreli olmalıdır. Bu süre en az 2-3 aydan az olmamalıdır. Hiç ara vermeden alınmalıdır.

4- Bitkilerin    kalite derecesi iyi olmalıdır. Toplanması, kurutulması ve muhafazası uygun şekilde yerine getirilmelidir.

5- Alacağınız    bitkileri mutlaka, bitkiler konusunda uzmanlaşmış ve güvenilir aktarlardan alınız. Günümüzdeki büyücüler gibi bitkici tedaviciler de çoğalmıştır. Aman ha! Dikkatli olun! “Yarım hoca dinden, yarım doktor candan eder” Ata sözünü unutmayın.

BİTKİLERLE İLAÇLAR NASIL HAZIRLANIR
1 – Toz Şeklinde:
Bitkilerin kuru halde çekilerek toz haline getirildikten sonra kullanıl­masıdır. Bitkisel reçetede alınacak miktar belirlenmiş olup direkt ağız yo­luyla alınabileceği gibi bir bardak ılık suya karıştırıldıktan sonra da alınabilir.

2 – Haşlanarak Hazırlanması:
Bir kaba bitkisel reçetede geçen miktarda bitki karışımı konur. Daha sonra üzerine belli bir miktarda kaynar su dökülür. (Mesela: 100 gr. su 2 gr. bitki) Kap iyice kapatıldıktan sonra, kaynar su içinde 15 dk. tutulur, sık sık çalkalanır, 45 dk. oda hararetinde soğutulduktan sonra süzülür. Tatlan­dırıcı olarak bal ya da pekmez ilave edilebilir.
Not: Bu tip haşlama yöntemiyle yapılan reçeteler günlük alınacağı doz miktarında tüketilmelidir. Diğer günlere bırakılmamalıdır.

3 – Merhem:
Kullanılacak bitki toz haline getirildikten sonra sıvı yağ maddesi ya­vaşça azar azar ilâve edilir ve iyice yedirilinceye kadar karşıtırılır. Güneş görmeyen bir yerde mümkünse kapalı kapta saklanır.

4 – Yağ:
Kullanılacak bitki zeytinyağı içerisinde karıştırıldıktan sonra 2 hafta güneşte tutulur ve sonra süzülerek kullanılır.

Önceki İçerikBu da Benim Gibi Aciz Biri
Sonraki İçerikEsmaül Hüsna El Aziz Anlamı Ve Fazileti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here