İki Evli Kişilerin Hikayesi

Adamın biri sabahlan erken erken camiye gittiği halde, her vakit kendisinden daha evvel gelmiş birisini görür merak edermiş. Bir sabah dayanamayıp adama sormuş:

“Yahu, ben ne kadar erken davranırsam davranayım, camiye geldiğim zaman seni burada buluyorum. Merak ettim, bana bunun sebebini söyler misin?”

Adam:

“Gayet basit. Ben iki evliyimdir. Hanımlarım bana hizmette birbirleriyle adetâ yarış ederler. Erkenden kalkar, kahvaltımı hazırlar, abdest suyumu ısıtırlar. Beni okşaya okşaya uyandırırlar. Biri elime suyu döker, öteki havlumu tutar, yüzümü, ayaklarımı kurular. Bana hiç iş düşmez. Ben de erken erken camiye gelirim.”

Aradan zaman geçmiş, bu sefer beriki camiye ötekinden daha evvel gelmeye başlamış. Bu hal bu sefer de ötekinin merakını çekmiş.“Hayrola arkadaş. Görüyorum ki sen camiye benden evvel gelmeye başladın. Ben bunun sebebini merak ettim şimdi.”

Beriki derin derin içini çekmiş:

“Sorma birader, senden özendim, evdekinin üzerine bir hanım daha alayım dedim. Meğer ben ne halt etmişim. Akşamdan başlıyorlar kavgaya. O diyor “suyu sen hazırlayacaksın.” beriki diyor “Hayır, sen hazırlayacaksın.” Saç saça baş başa geliyorlar. Bizde uyku nerede? Sabahı dar edip soluğu camide alıyoruz işte.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin