Esmaül Hüsna El Azim Anlamı Ve Fazileti

El- Azim İsminin Anlamı: (Çok azametli). Azamet, büyüklük demektir. Allah’ın büyüklüğünü ancak kendisi bilir. İnsan aklı O’nun büyüklüğünü anlayamaz. Fakat her şeyde büyüklüğünü gösterip durur. Meselâ küçücük bir yaprağa baksak, ortasında bir damar, ondan iki tarafa ayrılmış birçok damarlar mevcut. Her damar küçüğe doğru ayrılıp gidiyor. Nihayet gözle göremiyoruz. Böylece bu yaprak o damarlarla gıdalanıyor. Bu gıdalarıma da Allah’ın emir ve takdiri ile olmaktadır. Bunları inceleye inceleye nihayet bir yerde âciz kalıyor insanlık. Allah’ın büyüklüğünü görmek isteyenler, sadece küçücük bir yaprağa baksınlar kifayet eder.

Ya Azim esmaül hüsna: pek azametli, pek büyük, zatının ve sıfatının mahiyeti çok yüce olan, aklın, hakîkatinin künhünü ihâtadan âciz kaldığı Yüce Zât demektir.

“O halde Azîm (pek yüce olan) Rabbini ismi ile (“Subhâne Rabbiyel Azîm” diyerek) tesbih et!” Vâkıâ 96

Cenab-ı Hak azimdir. Fakat O’nun azameti ancak kendine malumdur. Kullar O’nun büyüklüğünü tam olarak anlayamaz. Her namazın tesbihini çekmeden evvel okuduğumuz ayetel kürsünün sonunda “Vehüvel aliyyül azim” denir. İşte burada Allah’ın azameti, büyüklüğünün ne kadar sonsuz olduğunun düşünülmesi istenir.

“O, yücedir, büyüktür.” Bakara, 255

“Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. O yücedir, uludur.” Şura, 4

Önceki İçerikAllah Allah Rabbünâ yâ Men Ayni Sadiri Sözleri
Sonraki İçerikEsmaül Hüsna El Hafız Anlamı Ve Fazileti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here