Esmaül Hüsna El Vacid Anlamı Ve Fazileti

El-Vacid İsminin Anlamı: (İstediği zaman istediğini buan) Allahü Teâlâ her şeyi ve herkesi, bir şeyle hükmetmek için istediği zaman hazır bulur. İstediği şey, istediği an hemen o lahza huzurundadır. Hiçbir şey O’na kâr5.ı kendini gizleyemez. O’nun gücünün ulaşmayacağı bir yere kaçıp kurtulamaz. Onun için kul kendini Allah’dan uzak zannetmemelidir. Allah kulunu günde beş defa huzuruna dâvet ettiği halde ihmal eder. Eğer bu ihmâl herhangi bir ihmalden ileri geliyorsa işin fecaati çok büyüktür. Öyle ya insan öyle bir zâta bağlanmış ki, O’na dayanan yıkılmaz; güvenen aldanmaz. Öyle ki, gece ve gündüz bir hacet için müracaat lâzım gelince, yerini aramaya lüzum kalmaz. Samimî olarak «Allahı» diyen kendisini, Allah’ın (Celle Celâlüh) huzurunda bulur.

Ya Vacid esmaül hüsna:  Zengin, hiç bir şeye muhtaç olmayan, her şeyin sahibi, her şeye gücü yeten
“Göklerde ve yerde bulunanlar hep Allah’ındır.” Necm, 31

O, her şeyin en ince teferruatına kadar nüfuz edebilen ve her şeye yetişendir. O’nun hiçbir şeye ihtiyacı yoktur, çünkü her şeyin Sahibi O’dur.

O’nun Hiçbir şey’e ihtiyacı yoktur. istediğini, istediği vakit bulur. Kendisi için lüzumlu olan şeylerin hiç birinden mahrum değildir.

Önceki İçerikEsmaül Hüsna El Kayyum Anlamı Ve Fazileti
Sonraki İçerikEsmaül Hüsna El Macid Anlamı Ve Fazileti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here