İki Nimet Vardır Ki İnsanların Çoğu Bu Nimetleri Kullanmakta Aldanmıştır Hadisi Şerifin Anlamı

“İki nimet vardır ki, insanlardan çoğu bunlar hakkında aklanmışlardır, o nimetler: Sıhhat ve boş vakittir.”

İZÂHI

Kıymeti bilinmeyen, Allah’ın birçok nimetleri vardır: Hava, su, zıyâ, sıhhat ve boş vakit o cüf”! edendir. Bu hadls-i şerif, yalnız kıymeti bilinmeyen sıhhatle vakit hakkında vârid olmuştur.

Sıhhatin kıymetini bilmemek, sıhhati muhâfaza için riâyeti lâzım olan emir ve tavsiyelere riâyet etmemekle ve vaktin kıymetini bilmemek, vakti tenbellikle geçirmekle olur.

Sıhhatin kıymetini bilenler, sıhhati bozucu şeylerden, husûsiyle alkol, uyuşturucu, zehirli maddelerden ve çok yemekten, hulâsa zarar veren her şeyden kaçınarak hıfzıssıhha kaidelerine dikkat ederler.

Vaktin kıymetini bilenler, kıymetli ve müsâit vakitlerini atâletle geçirmezler. Her gün Allâh’a borçlarını ödeyip kulluk vazifelerini yerine getirdikten sonra, ilim erbâbı ilimle; ticâret, zirâat ve san’at ve hizmet erbâbı bu işlerle uğraşırlar ve çalışma ve gayretleri semere vermek için, Allâh’a güvenerek Allâh’m ihsan ettiği nimetlere şükrederler. Hattâ vaktin kıymetini bilenler şöylece bir çalışmakla iktifa etmeyip, artan bir çalışmakla vakitlerini kıymetlendirirler. Akıl ve idrâk sâhibi olanlar, boş geçen vakitlerini ve bu yüzden gördükleri mahrûmiyetleri düşünerek, gelecek günlerde vakitlerini boş geçirmezlerse, nedâmetten kurtulurlar.

Önceki İçerikLahak Ne Demektir
Sonraki İçerikKur’anı Kerim’de Yılan ile ilgili Ayetler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here