29 Ekim Öğretmen Konuşma Metni / Kutlama Programı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkemizde her yıl olmak üzere kutlanan ve programı yapılan bazı bayramlarımız vardır. Bu nedenle bir çok okullara öğretmen ve okul müdürleri kürsüde konuşma yapmaktalar. Bu sebeple 29 ekim cumhuriyet programında bir konuşma metni hazırladık. Bugün, Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde ilan ettiğimiz, son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin 94. kuruluş yıldönümüdür.. Dolaysıyla okullarda 29 ekim cumhuriyet bayramı ile ilgili konuşma yapacağınız örnek bir metin işinize yarayacağını düşündük.

Sayın okul müdürüm, değerli öğretmenlerim, sevgili öğrenci arkadaşlarım ve saygı değer veliler; Cumhuriyetimizin 94.yıl kutlama proğramına hepiniz hoş geldiniz. Bu gün burada Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 94. Yıl dönümü kutlamaları için toplanmış bulunmaktayız. Biliyorsunuz ki çok uzun ve gayet meşakkatli bir sürecin arkasından 13 ekim 1923 ‘te Ankara başkent yapıldı. Arkasından 29 ekim 1923’te de Cumhuriyet ilan edilmiştir. 29 Ekim 1923 de “Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare biçimi, Cumhuriyet idaresidir.” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Ulusuna bırakılmış en büyük miras ve asla vazgeçilemez bir değerdir.

Ulu önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün kurduğu cumhuriyet; olmuş, bitmiş bir süreç değildir. Tam tersine onun “Devrimcilik ilkesi” gereği: sürekli olarak yeniliklere, değişimlere açık bir süreçtir. Bu önemli görev de gelecekte bu ülkenin yönetiminde söz sahibi olacak olan yani bu ülkenin gerçek sahibi olan siz çocuklarımıza düşmektedir. Türk genci yaşamıyla ve sözleriyle bir rehber niteliğindeki Ata’sından faydalanmalıdır. Ancak o zaman gerçekleri fark eder, yerinde saymanın ,geri gitmekten başka bir şey olmadığını anlar. Cumhuriyet bağımsız bir ülkedir. Devrimlerdir Atatürk’ün gösterdiği yoldan ilerleyen. Cumhuriyet ilimdir, fendir. Bu yüzden Atatürk bir gün söylediklerim bilime aykırı düşerse bilimi seçin der.

Bu güzel devleti bizlere armağan eden Atalarımızın bizlerden tek isteği Cumhuriyetimizi her zaman koruyup geliştirmemizdir. Bunu yapabilmek için de çok çalışıp Türkiye Cumhuriyeti’nin adını başarılarla yad ettirmek olacaktır.

Türk ulusuna seslenen büyük önder, şu tümcelerle cumhuriyetin, bağımsızlığın ayrılmaz parçası olduğunu vurgulamıştır:

-Bugün ulaştığımız sonuç, yüzyıllardan beri çekilen ulusal yıkımlardan uyanmanın ve bu sevgili vatanin her köşesini sulayan kanların karşılığıdır. Bu sonucu Türk gençliğinin korumasına bırakıyorum.” Sevgili öğrenciler! Sizler Atatürk’ün ilke ve inkılaplarını anlamalı cumhuriyetin ne kadar önemli olduğunu görmelisiniz. Ne uğurda olursa olsun onu korumaları daima ileri seviyeye taşımalısınız. Bizler öğretmenler olarak sizlere güveniyoruz. Bu ülkenin geleceği sizi ellerinizde olacaktır.

Bu vesile ile Kurtuluş Savaşımızın başlangıcından bu yana Türkiye Cumhuriyeti’nin bütünlüğü ve birliği için canlarını hiçe saymış şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum.

Sözlerimi Atatürk’ün bir sözü ile bitirmek istiyorum.
“Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz”
CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
Saygılarımla…


29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KONUŞMA METNİ
Saygıdeğer müdürüm ,değerli öğretmen arkadaşlar, sevgili çocuklar,kıymetli veliler !  Bu gün burada Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 93. ( O Yılcı yıl oluyorsa o yılı söyüyorsunuz) Yıl dönümü kutlamaları için toplanmış bulunmaktayız. Toprak kanla yoğrulmuşsa, bedeli canla ödenmişse, artık adı vatandır .

Ben , bu bayrağın altında konuşuyorsam şu an ve hepimiz ciğerlerimize bu nefesi çekiyorsak bir bir, unutmayın ! Birileri nefesini kaybettiği içindir ! Vatan dediğimiz bu toprak, diyeti ağır ödenmiş bir topraktır. Yıl 1915 , 1.Dünya savaşı; Osmanlı Devleti dünyanın en büyük devletleriyle mücadele ediyor. İngiltere, Fransa, Avustralya  ve de beraberinde getirdikleri binlerce sömürge askeri, Osmanlı’nın kalbine giden boğaz yoluna pençelerini uzattılar. Amaçları İstanbul’du. Başkent İstanbul alınırsa Osmanlı tarihe karışacak ve Türk milleti bu topraklardan atılacaktı. Evet, geldiler, ama gelenleri karşılayan asil ruh, O öyle bir ruhtu ki, çelik ve barut; inancın ve azmin karşısında yenik düşmüştü…  O öyle bir ruhtur ki , ben esir yaşamaktansa, özgür ölmeyi yeğlerim diyen insanların ruhuydu.

Çanakkale’de, yokluk varlığı yenmiştir, vatan sevdası, maddiyatı yenmiştir. Ve  özgürlük sömürgeyi yenmiştir. Fakat biz düşmana Çanakkale’de geçit vermesek de müttefiklerimiz yenildiği için yenik kabul edildik.Vatan topraklarımız işgal edildi. Mustafa Kemal Anadolu İnsanı’nı düşmana direnişe çağırmak için Samsun’a hareket etti.Ve şehir şehir, dalga dalga halk uyanışa geçti.

19 Mayıs 1919’da  M. Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak  başlattığı Milli Mücadele Türk Milletinin inanç ve azmi sonucunda başarıyla sonuçlanmış, 29 Ekim 1923 tarihinde de Cumhuriyetin ilanıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Bu güzel devleti bizlere armağan eden Atalarımızın bizlerden tek isteği Cumhuriyetimizi her zaman koruyup geliştirmemizdir. Bunu yapabilmek için de çok çalışıp Türkiye Cumhuriyeti’nin adını başarılarla yad ettirmek olacaktır. Bu önemli görev de gelecekte bu ülkenin yönetiminde söz sahibi olacak, bu ülkenin gerçek sahibi olan gençlere düşmektedir.

’Akın akın umut yağıyordu Anadolu’yaİlim yağıyordu, fen yağıyordu.Nasırlaşmış eller kalem tutuyordu artık.Medeniyete koşuyordu çıplak ayaklar,Hürriyete koşuyordu….Doğudan Akdeniz’e, Karadeniz’den Ege’yeCoşuyordu Anadolu’m dadaştan efeye.Simgedir 29 Ekim geçmişten geleceğe…29 Ekim Cumhuriyettir…29 Ekim hürriyet…29 Ekim’de biz,aydınlık geleceklerden umutlu…

Türkiye Cumhuriyetini kurup bizlere armağan eden M. Kemal Atatürk ,silah arkadaşlarını ve Cumhuriyetimizi korumak için canlarını feda eden şehitlerimizi saygıyla anıyor; Allah’tan rahmet diliyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin 92. yaşı kutlu olsun. Ve son olarak diyorum ki;Bilmek yetmez , öğretmek gerek öğretin çocuklara kardeşliği,Anlamak yetmez , anlatmak gerek anlatın çocuklara atalarımızı,Sevmek yetmez , sevdirmek gerek sevdirin çocuklara vatan ve bayrağımızı, cumhuriyetimizi…Yaşamak yetmez , yaşatmak gerek mutluluğu,özgürlüğü,paylaşmayı,  …


CUMHURİYET BAYRAMI KONUŞMASI
Cumhuriyet aydınlanmanın adıdır. 93 yıl önce bugün yakılan bir meşaledir cumhuriyet. Kimsesizlerin kimsesi, Nene Hatunların, Sütçü İmamların, Hasan Tahsinlerin sesidir cumhuriyet.
Cumhuriyet laikliktir, din temiz duygular içinde kalbimizde yaşasın diye. Kimse kirli siyasete alet etmesin diye kurulmuştur cumhuriyet. Cumhuriyet bir halkın özlemidir. Artık savaşlardan yorulmuş, yoksul ve viran kalmış ülkesinde yurtta barış dünyada barıştır cumhuriyet.
Cumhuriyet emektir alın terinden akan. Namusuyla kazançtır hiç kimseye el açmadan. Bu yüzden yüzlerce fabrika kurulmuştur ülkemizde dört yandan. Cumhuriyet demir ağlardır. Bütün ülke kalkınsındır cumhuriyet.
Cumhuriyet bağımsız bir ülkedir. Devrimlerdir Atatürk’ün gösterdiği yoldan ilerleyen. Cumhuriyet ilimdir, fendir. Bu yüzden Atatürk bir gün söylediklerim bilime aykırı düşerse bilimi seçin der.
Ben bir cumhuriyet aşığıyım dostlar, baylar, bayanlar. Bu yüzden Atatürk’ten yanadır hep sözlerim. Bu yüzden severim dolu dizgin yurdumu. Bu yüzden anlatırım tüm derslerimde
cumhuriyet benim, cumhuriyet biziz.


CUMHURİYET BAYRAMI KONUŞMA METNİ
Sayın Müdürüm ve Öğretmenlerim ,Değerli misafirler ve sevgili arkadaşlar Cumhuriyetimizin 94.yıl kutlama proğramına hepiniz hoş geldiniz.
19 mayıs 1919 da Mustafa Kemal’in 9. Ordu Müfettişi olarak çok özel ve olağanüstü yetkilerle donatılıp Padişah tarafından Samsun’a gönderilmesiyle kurtuluş savaşının fitili ateşlenmiştir.Çok uzun ve gayet meşakkatli bir sürecin arkasından 13 ekim 1923 ‘te Ankara başkent yapıldı.Arkasından 29 ekim 1923’te de Cumhuriyet ilan edilmiştir.
Cumhuriyet ; yurttaşların seçme ve seçilme hakkının olduğu bir yönetimdir. Ulus temsilcilerinin kabul ettiği yasalarla ülkenin yönetilmesidir. Ulus kendini yönetme yetkisini temsilcileri – milletvekilleri- aracılığı ile kullanır. Seçilen temsilciler yasalar yapar, yöneticileri ulusu adına denetler. Yönetilenler dilerlerse seçimlerde yöneticilerini değiştirirler.

Yüzbinlerce şehit verilerek yakılan bu bağımsızlık ateşini koruyacak ve yaşatacak olanda bizleriz. Elbette bu günlere kolay gelinmedi

Şairin:
Kalk yiğidim yine dağ başını duman aldı
Parçalandı bir kıtanın toprakları
Aslan payını aslan olmayan aldı.

Diye haykırdığı günlerden geldik bu günlere. Seferberliklerden, dolup dolup boşalan kışlalardan, kıtlıklardan, gidilip dönülmeyen yerlerden,aziz milletimize biçilen kefenleri yırtarak geldik bu günlere, Yolsuz, okulsuz, ilaçsız, ışıksız zamanları aşıp geldik bu günlere,
velhasıl bu vatan kimin sorusuna en güzel cevabı vererek geldik bu günlerimize.Manisalı Mehmet efesiyle,Erzurumlu Nene hatunuyla,Antepli Şahiniyle,Nevşehirli Yusuf onbaşıyla nasıl el ele verip yurt müdafası yapılmışsa bu gün de yarın da aynı birlik ve beraberlik ruhuna ihtiyacımız var.

Tarihin bu gündönümü çağında, birliğimizi-dirliğimizi, sevgimizi-saadetimizi çekemeyen şer güçler, yine memleket semalarımızın o berrak görünümünü bozmak için uğraşıyor.
Her ağacın kurdunun özünden olduğu gerçeğini iyi bilenler, bizi bize düşürmek için elinden geleni ardına koymuyor. Çağdaş bir toplum olma yolundaki koşumuza çelmeler takmak istiyorlar. Bu hedeflerine ulaşmak için bizi hedefsiz ve hafızasız bırakmak istiyorlar. Biliyorlar ki, hafızası olmayanın ne muhayyilesi ne de hedefi olabilir.

Devlet kurmanın timsali olan Türk milletinin kurduğu bu devlet sadece 89 yıllık bir fidan dan ibaret değildir.Adı değişerek ama birbirinin devamı mahiyetinde binlerce yıllık bir devlet geleneğinin sahipleri olmanın bilinciyle hareket etmeliyiz. Bilelim ki Mehmet Akif’in “Toplu vurdukca yürekler onu top sindiremez” dediği gibi bir millet olabilirsek bu toplu vuran yürekler ülkemizin teminatı haline gelecektir.

Yıllar önce sabrımızı, gücümüzü, azmimizi gösterdiğimiz yedi düvele bu sefer birliğimizi, dirliğimizi, sevgimizi-saadetimizi gösterelim.Adalet,İnsan haklarına saygı,huzur ve güvenin nasıl bir şey olduğunu bir daha gösterelim dünyaya.
Bayramınızı bu duygularla tebrik eder, daha nice bayramlara birlik ve beraberlik içerisinde ulaşmanızı temenni ederim, sevgi ve saygılar sunarım.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mersin eskort -
deneme bonusu
- deneme bonusu veren siteler - Goley90 Giriş - youtube beğeni satın al - buy youtube likes - istanbul escorts - beşiktaş escort - beylikdüzü escort - postegro - deneme bonusu veren siteler - deneme bonusu veren siteler - postegro - istanbul escort - Baywin Giriş - deneme bonusu veren siteler - deneme bonusu veren siteler - bonusu veren siteler - sahabet güncel adres - onwin kayıt