50 Sayısının Asal Çarpanları Nedir

Asal sayıları bilmek asal çarpanları öğrenmek için gerekli bir adımdır. Bir sayının asal olması için kendine ve 1 sayısına bölünebilmesi gerekmektedir. Verilen sayı kendisinden ve 1’den başka bir sayıya bölünebiliyorsa asal değildir. En küçük asal sayı 2’dir. 2, 3, 5, 7, 11 sayıları asal sayılara örnektir.

Asal çarpan verilen bir sayının asal olanlarına asal çarpan adı verilmektedir. Bu bakımdan verilmiş olan bir sayının asal çarpanlarının bulunabilmesi için bütün çarpanların listesi çıkarılıp, bu listede içerisinde asal çarpanları seçmek gerekir.

Öncelikle 50 sayısnın bölenlerini yazalım.
50’in bölenleri: 1,2,5,10,25,50

Şimdi bu bölenlerden asal olanları işaretleyelim.
50 sayısını Asal olarak bölenler: 2,5

Bahsettiğimiz işlemler sonucunda 50 sayısının çarpanları 1, 2, 5, 10, 25, 50 sayılarıdır. Bu sayılardan 2 ve 5 ise 50 sayısının asal çarpanlarıdır. Ayrıca bu çarpanlar ikili çarpım şeklinde aşağıdaki gibi bulunmuştur:

1×50
2×25
5×10

Görüldüğü gibi asal bölenler {2,5}

Asal Çarpanlara Ayırma Nedir?
Asal çarpanlara ayırma işlemi aslında oldukça basittir. Asal çarpanlara ayrılmasını istenilen sayıyı bir bölme işlemine sokarak bölenleri bulunmasından oluşur. Sayının bölenleri bulunduğunda bu sayılardan asal olanları sayının asal çarpanlarını vermektedir. 12 sayısının çarpanları 1, 2, 3, 4, 6 ve 12 sayılarıdır.

Çarpanlardan sadece 2 ve 3 asal sayı olduğu için 12 sayısının asal çarpanları 2 ve 3’tür. Bir sayının asal çarpanlarının bilinmesi ile o sayıyla ilgili birçok bilginin bulunabileceği anlamına gelmektedir. Asal çarpanlara ayırma işlemi kolay olduğu kadar da oldukça önemli bir konudur.

Önceki İçerikAkümülatör Nedir Ne işe Yarar ve Nerede Kullanılır
Sonraki İçerikZeus Onuruna Yapılan Yarışmaların Genel Adı Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here