Dayı ile Başlayan Deyimler ve Anlamları

Dayı ile ilgili deyimler hangileridir? İçinde ve anlamında Dayı kelimesi olan deyimler nelerdir? Açıklaması ve anlamlarıyla beraber deyimleri derledik. Secdem.net

Deyimler, bir dilin anlatım yollarını, o dili konuşan toplumun geçmişini, yaşam biçimini, geleneklerini ve çeşitli özelliklerini belirten önemli ipuçları sağlarlar. Ayrıca deyimler, hem yazılarımıza hem de konuşmalarımıza derinlik katar. Anlattıklarımızı ilgi çekici hâle getirir. Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş. Kimi deyimlerde, asıl anlamlarından tamamıyla sıyrılmazlar. Yerine göre asıl anlamından da alınabilir, daha başka bir anlama da gelebilir. Bunu cümle içindeki kullanılış şeklinden anlarız.

Deyim ve atasözlerini karıştırmayın ikiside farklıdır. Atasözleri, az sözcükle çok şey anlatan özlü sözlerdir. Anlattıkları denenmiş, doğruluğuna inanılmış düstur (genel kural, kaide) niteliğindedirler. Deyimler ise, kalıplaşmış anlatım araçlarıdır. Cümle şeklinde olanlar bile bir anlam bütünlüğü taşımaz. Asıl anlamlarını içinde bulundukları cümleden alırlar; aldıkları anlam da değişmez bir kural niteliğinde değildir.

(Birinin) mahkemede dayısı olmak
Anlamı : yüksek bir makamda koruyucusu, kayırıcısı bulunmak.


Gayret dayıya düştü
Anlamı : ‘iş, onu başarabilecek olana kaldı’ anlamında kullanılan bir söz: Gayret dayıya düştü, bu işe sen el atmazsan olmayacak.


İş dayıya düştü
Anlamı : gayret dayıya düştü.

Önceki İçerikAşikar Kelimesinin Doğru Yazılışı Nasıldır
Sonraki İçerikAkımın Kollara Ayrılması Nedir Örneklerle Açıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here