İnat ile ilgili Deyim ve Anlamları

İnat ile ilgili deyimler ve anlamları. İçinde ve anlamında inat kelimesi geçen deyimler hangileridir? İnat deyimi ile ilgili sözler nelerdir?

Birçoğumuz deyimlerle ilgili bazı sözler veya cümleler bulmaya çalışmaktayız. Bugün’de yukarıdaki başlık altında sizler için deyimler derledik. Evvela Deyimin tanımını yapmakla başlamakta fayda vardır. Deyimler çok büyük bir oranda mecaz anlamda kullanılır ancak gerçek anlamda kullanılanlara da rastlanmaktadır. secdem.net

Bazı durumların ifade edilmesinde zorluk yaşandığında, anlamların yetersiz kaldığı anlarda etkili bir anlatım aracı olarak deyimleri kullanırız. Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş. Kimi deyimlerde, asıl anlamlarından tamamıyla sıyrılmazlar. Yerine göre asıl anlamından da alınabilir, daha başka bir anlama da gelebilir. Bunu cümle içindeki kullanılış şeklinden anlarız.

İnadım inat olmak

Anlamı : Söylediğinden veya yaptığından vazgeçmemek, çok direnmek.

Teminat altına almak

Güvence altına almak.

Gâvur inadı

Anlamı : Yok edilemeyen, önüne geçilemeyen, yumuşatılamayan inat.“Adamın Yine gâvur inadı tuttu, gelmem deyip duruyor.”

İş inada binmek

Anlamı : Bir işi yapmakta direnmek.

Dikine gitmek

Anlamı : İnatçılık etmek, bildiğini yapmaya çalışmak, kimsenin uyarısına kulak asmamak.“Biraz Daha dikine giderse başına büyük bir bela gelecek bu çocuğun.”

Nuh der peygamber demez

Anlamı : Son derece inatçıdır, düşüncelerini bir türlü değiştirmez, söylediklerinde ve inançlarında direnir.

Önceki İçerikDünya Alem Kelimesinin Doğru Yazılışı Nasıldır
Sonraki İçerikHastanın Isteği İle Yapılan Ölüm İşlemine Ne Denir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here