Papaz ile ilgili Deyimler ve Anlamları

Papaz ile ilgili deyimler hangileridir? İçinde ve anlamında Papaz kelimesi olan deyimler nelerdir? Açıklaması ve anlamlarıyla beraber deyimleri derledik. S

Deyimler, bir dilin anlatım yollarını, o dili konuşan toplumun geçmişini, yaşam biçimini, geleneklerini ve çeşitli özelliklerini belirten önemli ipuçları sağlarlar. Ayrıca deyimler, hem yazılarımıza hem de konuşmalarımıza derinlik katar. Anlattıklarımızı ilgi çekici hâle getirir. Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş. Kimi deyimlerde, asıl anlamlarından tamamıyla sıyrılmazlar. Yerine göre asıl anlamından da alınabilir, daha başka bir anlama da gelebilir. Bunu cümle içindeki kullanılış şeklinden anlarız.

Deyim ve atasözlerini karıştırmayın ikiside farklıdır. Atasözleri, az sözcükle çok şey anlatan özlü sözlerdir. Anlattıkları denenmiş, doğruluğuna inanılmış düstur (genel kural, kaide) niteliğindedirler. Deyimler ise, kalıplaşmış anlatım araçlarıdır. Cümle şeklinde olanlar bile bir anlam bütünlüğü taşımaz. Asıl anlamlarını içinde bulundukları cümleden alırlar; aldıkları anlam da değişmez bir kural niteliğinde değildir.

 • Papaz gibi
  Anlamı : Saçı, sakalı uzayıp birbirine karışmış (kimse).
 • Papaz olmak
  Anlamı : Çıkarları ters düştüğü için sürtüşmek.
 • Papaz uçurmak
  Anlamı : Argo içkili eğlence düzenlemek: ‘bu gece beş, on para çıkarırsan izinli gecemde papaz uçururuz.’ -k. Tahir.
 • Papaza dönmek
  Anlamı : Saçı ve sakalı uzamak, darmadağın olmak.
 • Anlamı : Papaza kızıp oruç (perhiz) bozmak
  Başkasına kızıp kendisine zarar verecek iş görmek.
 • Papazı bulmak
  Anlamı : Beklemediği kötü bir sonuçla karşılaşmak, belasını bulmak: ‘her işin tehlikesine ortak. Benim başım derde girerse o da papazı bulur.’ -r. Erduran.
 • Papazlık etmek
  Anlamı : Ders vermek, ikna edici sözlerle kandırmak: ‘aldırma. Bana da papazlık etmeye kalktı ama ağzının payını verdim. Biz keyfimize bakalım.’ -a. Gündüz.
Önceki İçerikYolculukta Birine Eşlik Etmek Beraber Gitmek
Sonraki İçerikBolu’da Bulunan İslam Alimleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here