Rençber Kırk Yılda Tüccar Kırk Günde İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Rençber kırk yılda, tüccar kırk günde, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Rençber kırk yılda, tüccar kırk günde.
Çiftçilik zor bir uğraştır. Rençberler yılın her mevsiminde çalışsalar da karınlarını ancak doyururlar. Tarımla geçinen ülkelerin geri kalmasının sebebi, toprak ürünlerinin fazla gelir getirmemesindendir. Peygamberimiz, “rızkın onda dokuzu ticarettedir” buyurmuştur. Rençberin ancak kırk yılda kazanabileceği parayı, tüccar kırk gün gibi kısa bir sürede kazanır.

Kısaca anlamı : İşçinin kırk yılda eline geçen parayı tüccar kırk günde, belki de bir günde kazanır. Buna benzer eşitsizlik örnekleri çoktur.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : “Ben kırk yılda toplamadığım parayı sen kırk günde ticaretle kazanmışsın.

Açıklama ve kompozisyon : Çiftçilik zor bir uğraştır. Rençberler yılın her mevsiminde çalışsalar da karınlarını ancak doyururlar. Tarımla geçinen ülkelerin geri kalmasının sebebi, toprak ürünlerinin fazla gelir getirmemesindendir. Peygamberimiz, rızkın onda dokuzu ticarettedir buyurmuştur. Rençberin ancak kırk yılda kazanabileceği parayı, tüccar kırk gün gibi kısa bir sürede kazanır. El emeği ve alın teriyle para kazanmanın zorluğunu, buna karşılık uygunsuz yollardan kazanmanın kolaylığını anlatır.

Trader sadece kırk yıl içinde kazanılabilecek parayı kazanır. Tüccar, küçük bir ticaret oyunu ile çiftçilerin büyük çaba ile kazandıklarını kazanır. Rençber, çiftçi.

Tarım zor bir iştir. Rençbers yılın her mevsiminde çalışsa bile, sadece karınlarını doldururlar. Tarım ülkelerinin gerisinde kalmasının nedeni, toprak ürünlerinin fazla gelir getirmemesidir.

Peygamber Efendimiz, onda onda dokuzu ticarette olduğunu belirtmiştir. Tüccar sadece Rençberin’in kırk yıl içinde kırk gün içinde kazanabileceği para kazanabilir. Öte yandan, el emeği ve ter ile para kazanmanın zorluğunu, diğer yandan, uygun olmayan yollarla para kazanmanın kolaylığını anlatır.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikBingöl’de Bulunan İslam Alimleri
Sonraki İçerikPeygamberimizin Issız ile ilgili Hadisi ve Anlamı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here