Rüzgar Esmeyince Yaprak Oynamaz İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Rüzgar esmeyince yaprak oynamaz (dal kımıldamaz), atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Rüzgar esmeyince yaprak oynamaz (dal kımıldamaz).
Bir iş, bir oluş, bir durum kendiliğinden meydana gelmez. Her durumu doğuran bir etken vardır.

Kısaca anlamı : Meydana gelmiş hiçbir olay sebepsiz değildir” anlamında bir söz.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : “Sana söylediklerinin sebepsiz olduğunu mu düşünüyorsun? Rüzgar esmeyince yaprak oynamaz.

Açıklama ve kompozisyon : Günlük hayatımızda sık sık kullandığımız “Rüzgar esmeyince yaprak oynamaz” atasözü de aslında her şeyin bir nedeni olduğunu vurgulamak için kullanılan bir atasözüdür. Nasıl dalındaki bir yaprağın oynayabilmesi için rüzgarın esmesi ya da birinin o yaprağa dokunması gerekli ise aynı şekilde olayların meydana gelmesi için onları tetikleyecek nedenlere ihtiyaç vardır.

Evrende meydana gelen hiçbir olay, sebepsiz değildir. En ufak bir olayın veya durumun bile belli bir nedeni, belli bir manası vardır. Örneğin ağaçtaki yaprağın sallanmasının, oynamasının sebebi, rüzgarın esmesidir. Yahut rüzgarın esmesinin sebebi, iki mekan arasındaki basınç farkıdır.

Yaşamımız boyunca yaşadığımız olayların, durumların da mutlaka birer bir sebebi vardır. Örneğin yoksulluğumuzun sebebi çalışmamak, sınavlardan düşük puan almamızın sebebi, derslerimizi önemsememek, kaza yapmamızın sebebi hızlı gitmektir. Sahip olmak istediklerimiz için de kendimiz sebepler oluşturmalıyız. Örneğin hayatta istediğimiz başarıya ulaşmak için çok çalışıp özverili olmamız gerekir. Başarıya ulaştığımızda bunun sebebi azim ve çalışkanlık olacaktır. Bunların olmadığı bir yerde, başarıdan bahsetmek de mümkün olacaktır.

Kişi önce kendi üzerine düşeni yapacak ki hedefine ulaşabilsin. Başarı kimseye kendi ayakları ile gitmez. İnsanlar başarıya gider. bunu da fedakarlık ve emekle başarabilirler. Para, kimsenin cüzdanına kendiliğinden girmez. Kendine hedefler belirlemiş ve bu uğurda gecesini gündüzüne katmış kişilerin cüzdanına gider ve yaşamı boyunca da oradan eksilmez.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikGeminin Devrilmesi Ne Demektir
Sonraki İçerikBursa’da Yaşamış Hangi İslam Alimleri Vardır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here