Seyrek Giden Doğan Sık Giden Soğan İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Seyrek giden doğan, sık giden soğan, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Seyrek giden doğan, sık giden soğan.
İnsanın sevdiklerini ziyaret etmesi güzel bir davranıştır. Çok yakın dost da olsa, sık sık yanına giderek kişiyi rahatsız etmek doğru değildir. Kişi dostunu bıktırmamak, kendinden soğutmamak, gittiğinde de yakın ilgi görmek ve lâyıkıyla ağırlanmak istiyorsa, ziyaretlerini uzun zaman aralıklarıyla ve arada sırada yapmalıdır.

Kısaca anlamı : Kişi dostunu, tanıdık ve sevdiklerini sık sık rahatsız etmemeli onlara seyrek gitmelidir. Dostuna sık sık giden çok sıcak karşılanmaz. Seyrek giderse sevgi ile karşılanır.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı :
” Dedem bize sık sık ziyaretin iyi olmadınığı söylüyordu.

Açıklama ve kompozisyon : Herşeyde olduğu gibi ziyaretlerde sık sık yapıldığında bazen sıcak karşılanmamış olursunuz. O yüzden herşeyin bir usulü ve adabı vardır.İnsanın sevdiklerini ziyaret etmesi güzel bir davranıştır. Çok yakın dostda olsa, sık sık yanına giderek kişiyi rahatsız etmek doğru değildir. Kişi dostunu bıktırmamak, kendinden soğutmamak, gittiğindede yakın ilgi görmek ve layıkıyla ağırlanmak istiyorsa, ziyaretlerini uzun zaman aralıklarıyla ve arada sırada yapmalıdır.

Kişi dostunu, tanıdık ve sevdiklerini sık sık rahatsız etmemeli onlara seyrek gitmelidir. Dostuna sık sık giden çok sıcak karşılanmaz. Seyrek giderse sevgi ile karşılanır.

İnsanların sevdiklerini ziyaret etmeleri hoş bir davranış. Çok yakın bir arkadaş olsa bile kişiyi sık sık ona rahatsız etmek doğru değildir. Kişi arkadaşından sıkılmamak, kendini soğutmamak, gittiğinde ve eğlenmek için yakından ilgilenmek istiyorsa, ziyaretlerini uzun aralıklarla ve ara sıra yapmalıdır.

Kişi arkadaşını, tanıdıklarını ve sevdiklerini sık sık rahatsız etmemeli ve nadiren onlara gitmemelidir. Arkadaşına giden arkadaş sık sık hoş karşılanmaz. Nadiren giderse, sevgi ile karşılanır.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikAltın Döviz Gibi Yatırımlıkların Alındığı Yere Ne Denir
Sonraki İçerikEn Yakın Banka Nerede Var Arapça Yazılışı Okunuşu ve Anlamı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here