Sürüden Ayrılanı Kurt Kapar İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Sürüden ayrılanı (ayrılan kuzuyu, koyunu) kurt kapar, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Sürüden ayrılanı (ayrılan kuzuyu, koyunu) kurt kapar.
Ortak iş yaptığı yada birlikte hareket ettiği arkadaşlarından ayrılıp tek başına iş yapma yolunu tutan kimse, koruyucusuz, desteksiz kalır. Başına buyruk davranan kimse büyük zararlara uğrar.

Kısaca anlamı : Arkadaşlarından ayrılıp tek başına iş yapma yolunu tutan kişi, koruyucusuz, desteksiz kalır; büyük zararlara uğrar.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı :” Arkadaşlarının yanından ayrılma, Sürüden Ayrılanı Kurt Kapar, eve birlikte dönersiniz.

Açıklama ve kompozisyon : İnsanların tek başına yaşaması, içerisinde bulunduğu toplumdan kendini soyutlaması, ona zarar verir. Her insanın belli bir çevresi, ailesi, akrabaları vardır. Bir insan onların çokluğu ile daha fazla güç kazanır. Bir topluluğun benimsemiş olduğu düşünceyi benimseyenler, o toplumun diğer fertleri tarafından da yardım ve destek görürler.Bir topluma ait olmak, kişinin sahiplenilmesini, korunmasını sağlar. Yalnız yaşayan, insanlardan uzak duranlar daha zayıf ve güçsüz olduklarından dolayı, tehlikelere karşı daha açıktırlar. Örneğin bir koyun sürüsünün başında çoban ve sürüyü koruyan köpekler vardır. Bundan haberdar olan kurtların sürüye saldırması çok zordur. Ancak olur da bir koyun sürüden ayrılır ve ondan uzaklaşırsa, çok geçmeden kurdun avı olacaktır. Çünkü o koyunu koruyacak hiç kimse kalmamıştır.

Kişi bir topluma ya da bir gruba ait olduğu zaman ona kötülük yapmak isteyenler onun ait olduğu toplumun tamamını karşısına alacağını bilir . Bu yüzden kolay kolay böyle birine kimse musallat olmayı göze alamaz . Ama yalnızsa o zaman kolaylu-ıkla istediği kötülüğü yapabileceğini düşünür .

İnsan dik başlı olmamalı . Kendi başına hareket etmeyi alışkanlık haline getirmemeli . Ait olduğu grubun değerlerini de benimsemeli ve onlarla birlikte hareket edebilmeyi başarmalıdır . Böyle olursa toplum onu korur ve değer verir . Her durumda yanında olan dostları bulunur .

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikŞerbetçi Otu Bitki mi Sebze mi
Sonraki İçerikEvet Almanca Okunuşu ve Yazılışı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here