Ucuz İle İlgili Deyimler ve Anlamları

Ucuz ile ilgili Deyimler hangileridir? İçinde ve anlamında Ucuz kelimesi olan Deyimler nelerdir? Açıklaması ve anlamlarıyla beraber deyimleri derledik. Secdem.net

Deyimler en az iki sözcükten oluşan söz gruplarıdır. Bir sözcük tek başına deyim oluşturamaz. Deyimler, bir dilin anlatım yollarını, o dili konuşan toplumun geçmişini, yaşam biçimini, geleneklerini ve çeşitli özelliklerini belirten önemli ipuçları sağlarlar. Bir dilin zenginliğini ifade eden deyimleri tam olarak bilmeden o dile hakim olmak mümkün değildir.

Deyimler, hem yazılarımıza hem de konuşmalarımıza derinlik katar. Anlattıklarımızı ilgi çekici hâle getirir. Birkaç cümleyle anlatabileceğimiz bir durumu iki üç sözcükten oluşan bir deyimle anlatabiliriz. Böylece kısa ve özlü anlatım sağlamış oluruz.

Ucuz atlatmak (kurtulmak)
Zor veya tehlikeli durumdan az zararla sıyrılmak: ‘bizim tekrar tekrar dinlemeyi sevdiğimiz bu fıkrayı anlatırken o hâlâ bu işten ucuz kurtulmuş olmasının heyecanını duyardı.’ -a. Ş. Hisar.


Ucuz pahalı dememek
Yüksek veya düşük fiyatlı olduğuna bakmamak: ‘tavşanlarını, kekliklerini ucuz pahalı demeden ilk çıkan alıcılara sattı.’ -n. Cumalı.


Ucuza çıkmak
Yaptırılan bir şey az masrafla elde edilmek.


Ucuza gitmek
Basit, kolay, önemsiz olarak değerlendirilmek: ‘tezgâhtarlık, figüranlık derken kendini satmasını bilememiş, ucuza gitmişti.’ -n. Cumalı.


Ucuza kapatmak
Argo ucuza almak, fırsatı değerlendirmek: ‘hem arabayı ucuza kapattım hem sağlama bağladım.’ -a. Gündüz.

Önceki İçerikAsilzade Kelimesinin Doğru Yazılışı Nasıldır
Sonraki İçerikAçığı çıkmak Anlamı Ne Demektir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here