C Harfi İle Başlayan Ülke ve Başkentleri

Dünya üzerinde yer alan ülke sayısı sizi şaşırtabilir. Dünyada kurulmuş olan örgütlerinde resmen tanıdıkları ülke sayısı birbirlerinden farklıdır. Dünyada 193 tane resmen tanınan ülke isimleri vardır. Bu nedenle aklımıza şöyle bir soru gelebilir, Dünyada c harfi ile başlayan ülkeler hangileridir? C harfi ile başlayan ülke ve başkentlerin adları nelerdir?
Dünya”ya farklı bir pencereden bakmanıza sağlayacak olan dünya üzerinde yer alan toplam ülke sayısı ve her ülkenin alfabetik isimlerinin listesini bu başlık altında derledik.

Dünyada kaç ülkenin bulunduğu sorusunun cevabı ülkenin tanımı anlayışına göre değişir. Birleşmiş Milletler 193 ülkeyi resmen tanırken, Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) 213 ülkeyi resmen tanımaktadır.

Bir ülkenin başkentinin seçilmesi siyasi, askeri, hukuki, ekonomik, sosyal, kültürel ve tarihi olarak gerçekleşmektedir. Bir ülkenin bulunduğu coğrafya da başkentin misyon ve vizyonunun etkiler. Bu nedenle başkent seçerken bütün değişkenleri göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Başkentlerin güvenliği, ülke güvenliğinin sağlanması anlamına gelmektedir. Başkentler ancak tarihi misyon ve vizyona sahip olarak toplumda birleştirme gücünü oluşturabilir. Başkentler, bir ülkenin can evidir, beynidir. Başkentlerin güvenliği ülke güvenliği demektir. Başkentler, ülkelerin dünyaya açılan kapılarıdır.

ÜLKE ADI

BAŞKENTİ

Cayman Adaları

George Town

Cebelitarık

Cebelitarık

Cezayir

Cezayir

Cibuti

Cibuti

Cook Adaları

Avarua

Önceki İçerikAtı alan Üsküdar’ı geçti İle İlgili Cümle ve Kompozisyon
Sonraki İçerikEstağfurullah mı Yoksa Estağfirullah mı Yazısı Nasıl Yazılır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here