Ş Harfiyle Başlayan Çiçeklerin İsimleri

Ş harfiyle başlayan çiçeklerin adları desek kaçımız kaçta çiçek çeşidini söyliyebilir ki, Baş harfi ş olan çiçek türlerini sizler için derledik. Ş harfi ile başlayan çiçeklerin isimlerini yazmadan önce kısa bir bilgi sunalım ki bu da faydalı olacaktır.

Dünyada yüzbinlerce çiçek çeşitleri bulunmaktadır. Çiçek bir bitkinin üreme organlarını taşıyan kısmıdır. Hemen hemen herkes çiçekleri sever. Hatta birçoğu hoş kokulu ve güzel renklidir. Çiçeklerin, bitkilerin insan mutluluğu üzerindeki etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış bulunuyor. Bu nedenle de süs olarak, bahçelerde, parklarda, evlerde yetiştirilir. Çiçeklerin çoğu dıştan içe doğru sırasıyla çanak yaprak, taç yaprak, erkek organlar (stamen) ve dişi organlar (pistil) denen dört temel bölümden oluşur.

Bitkilerin büyük bir kısmının döllenmesini böcekler sağlar. Dişi organın tepeciğine konan çiçek tozlari bir boru meydana getirerek yumurtacığın deliğine kadar uzanır, orada yumurta hücresiyle birleşerek döllenmiş yumurtayı meydana getirir .Hüsnüyusuf : Hüsnüyusuf çiçeği veya Hoş William, iki yıllık bir çiçektir.

Şemşiye Çiçeği : Japon Şemsiyesi çiçeği bakımı kolay bir bitkidir. Japon Şemsiyesi adını şemsiye şeklindeki görüntüsünden almıştır. … Ev, ofis ve işyerleri gibi yaşam alanlarımızı süsleyen bitkilerdir. Uzun ömürlü ve dayanıklıdır.


Şeflera Çiçeği : Schefflera, Araliaceae familyasında bulunan çiçekli bitki cinsidir. Bitkiler odunsu sap ve palmately bileşik yaprakları ile, 4-20 metre boyunda büyüyen ağaçlar, çalılar veya liyaas vardır. Cinsin sünnetini büyük ölçüde değişmiştir.


Şebboy : Şebboy, bir sap üzerine üst üste çiçekler açan, harika kokulu bir bitkidir. Çiçekleri çok güzel kokar. Çiçekleri çeşitli renklerde olabilen hoş bir süs bitkisidir. Tek yıllık ya da çok yıllık olarak türleri mevcuttur.


Şakayık : Şakayık, Paeoniaceae familyasının tek cinsi Paeonia altında yer alan türlerin ortak adı. Bu bitkiler Asya, Güney Avrupa ve Kuzey Amerika’ya özgüdürler.


Solanum : Solanum, patlıcangiller (Solanaceae) familyasından çeşitli sebze türlerini içeren cins.


Sindrella Çiçeği : Sineraria, çiçekçi sineraria veya yaygın ragwort olarak bilinen Pericallis ,hybrida, Asteraceae familyasında bulunan çiçekli bir bitkidir. Her iki Kanarya Adaları yerlisi olan Pericallis cruenta ve P. lanata arasında bir melez olarak ortaya çıkmıştır.


Sinameki : Sinameki, iki çenekli çiçekli bitki familyalarından baklagiller içinde sınıflanan Cassia cinsinin türlerini, bu türlerin meyvelerini ve bu türlerin bazılarından elde edilerek tıpta laksatif olarak kullanılan maddeyi ifade eder.


Siklamen : Siklamen veya tavşan kulağı, Primulaceae familyasından Cyclamen cinsini oluşturan yaşam alanı orman açıklıkları ve kayalık alanlar olan çok yıllık yumrulu bir bitki türlerini ortak adı.Tavşankulağı, buhurumeryem, Mormilik şeklinde de adlandırılır. Boyu 5–20 cm civarındadır ve Şubat – Nisan aylarında çiçek açar.


Sesbanya : Sesbania, Fabaceae ve Bezelye familyasındaki çiçekli bitkilerin bir cinsidir ve Sesbanieae kabilesinde bulunan tek cinsdir. Riverhemp, bu cins içindeki bitkiler için ortak bir isimdir. Dikkate değer türler arasında, çıngırak kutusu, dikenli sesbania ve yemek yapımında kullanılan Sesbania sesban sayılabilir.


Sarmaşık :


Sarısabır : Sarısabır, Asphodelaceae familyasından Aloe cinsini oluşturan anavatanı Afrika olan bitki türlerinin ortak adı. yaklasık 300 türü vardır. 3-4 türünün şifalı özelliği bulunmaktadır. Bunların içinde en şifalı olarak gösterilen tür Aloe vera’dır. Bu bitkinin yapraklarından çıkan jelin şifa özelliği bulunmaktadır.


Sardunya : Sardunya, turnagagasıgiller familyasındandır. Anayurdu Güney Afrika olan çok yıllık bitkidir. Akdeniz ülkelerinde o kadar çok yetiştirilir ki, Akdeniz’le özdeşleştirilmiştir. Kışa dayanıklıdır. Pembe, sarı beyaz ve kırmızı tonlarında çiçekleri vardır. Eşeysiz üreyebilir ve ekilen küçük bir parçadan büyüyebilir.


Salep Otu : Salep bitkisi, çam çiçeği, salep orkidesi veya sadece orkide gibi isimlerle anılan bu güzeller güzeli bitki, salkım şeklinde ve genel olarak mor renkte olan çiçekleriyle, dik gövdesiyle kolayca ayırt edilebilen bir bitki. Tüketim için kullanılan kısmıysa toprak altında kalan yumrusu.


Safran Çiçeği : Safran Çiçeği, Ağustos-Eylül aylarında ekilen Ekim-Kasım aylarında huni biçiminde açan mor renkli bitkidir. 20-25 santimetre uzunluğundaki bitki, Safranbolu’da yetiştirilmektedir. Açtıktan sonra tepecikler tek tek elle toplanıp kömür ateşinin üzerinde bal mumu ile karıştırılarak kurutulur


Sabun Çiçeği : Saponaria officinalis, karanfil ailesinden yaygın bir çok yıllık bitkidir. Bu bitkinin, ortak soapwort, sıçrayan bahis, karga sabunu, vahşi tatlı William ve soapweed gibi birçok ortak adı vardır. Toplamda yaklaşık 20 çeşit sabun suyu var. Bilimsel adı Saponaria, “sabun” anlamına gelen Latince sapo’dan türetilmiştir.

Önceki İçerikOruç ile ilgili Başlayan Atasözleri ve Anlamları
Sonraki İçerikDeliye Hergün Bayram İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here