Adli Merci Nasıl Yazılır ve Anlamı

Günlük hayatımızda gerek sohbet veya yazılar’da kullandığımız birçok kelimenin nasıl yazıldığını bazen hatırlamıyoruz veya bilmiyoruz. O yüzden bu gün sizler için güçlük çekilen kelimeler arasında bulunan “Adli merci” kelimesi veya cümle içerisin de nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu’nun sitesin’de belirtilen sözcüğünü sizler için araştırıp derledik. TDK’ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları burada bulabilirsiniz.“Adli merci” kelimesi günlük hayatımızda da birçoğumuz kullanmaktayız.

Adli makam anlamına gelen adli kelimesi i harfinin üzerine şapka işareti konulmasından dolayı hatalı yazılır. Doğru yazımı işaretsiz olandır.

Bu kelime genellikle “adlî merci, adli merciğ” şeklinde yanlış yazılmaktadır. “Adli merci” sözcüğünün yazımı ile ilgili birçok kez hataya düşülmektedir. Türkçede özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Birleşik mi yoksa ayrı mı yazacağım diye kararsız kalan kişiler ilk olarak TDK’nın resmi internet sitesine giderek sorgulama yapar. Doğru kullanımı “Adli merci” şeklinde olmalıdır.

Bu kelimenin yazımı konusunda cümle içerisinde doğru örneklerini aşağıda görebilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz birçok kelimenin nasıl yazıldığını web sayfamız secdem.net sitesinden sorgulayabilirsiniz…

Doğru yazımı:

Adlî merci (Yanlış kullanım)

Adli merciğ (Yanlış kullanım)

Adli merci ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

Türk adli mercileri, talepleri kısmen veya tamamen reddedebilir.

Önceki İçerikKimlere Botoks Uygulanmaz
Sonraki İçerikArt Kelimesinin Zıt Anlamlısı Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here