Alerjili Nasıl Yazılır ve Anlamı

Günlük hayatımızda gerek sohbet veya yazılar’da kullandığımız birçok kelimenin nasıl yazıldığını bazen hatırlamıyoruz veya bilmiyoruz. O yüzden bu gün sizler için güçlük çekilen kelimeler arasında bulunan “Alerjili” kelimesi veya cümle içerisin de nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu’nun sitesin’de belirtilen sözcüğünü sizler için araştırıp derledik. TDK’ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları burada bulabilirsiniz.“Alerjili” kelimesi günlük hayatımızda da birçoğumuz kullanmaktayız.

Alerjili kelimesi şu anlama gelir : Alerjisi olan anlamına gelen ‘alerjili’ kelimesi sık sık yanlış yazılan kelimelerdendir. Türk Dil Kurumu’nun belirttiği doğru yazılışı ve vatandaşların kullandığı yanlış yazılışı şöyledir.

Bu kelime genellikle “Alerjili” şeklinde yanlış yazılmaktadır. “Alerjili” sözcüğünün yazımı ile ilgili birçok kez hataya düşülmektedir. Türkçede özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Birleşik mi yoksa ayrı mı yazacağım diye kararsız kalan kişiler ilk olarak TDK’nın resmi internet sitesine giderek sorgulama yapar. Doğru kullanımı “Alerjili” şeklinde olmalıdır.

Bu kelimenin yazımı konusunda cümle içerisinde doğru örneklerini aşağıda görebilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz birçok kelimenin nasıl yazıldığını web sayfamız secdem.net sitesinden sorgulayabilirsiniz…

Doğru yazımı:

allerjili (Yanlış kullanım)

allercili (Yanlış kullanım)

alercili (Yanlış kullanım)

elerjili (Yanlış kullanım)

alerjili ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

Alerjili bir cildiniz var ise, bakım ürünlerini seçerken dikkatli olmalısınız.

Önceki İçerik150 Yarıma Bölüp 10 Eklesek kaç Eder
Sonraki İçerikAntik Kelimenin Zıt Anlamı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here