Olfaksiyon Sistemi Nedir Hakkında Bilgi

Koklama, koku alma duyusu, koklama hissi gibi bilimsel terim olan “olfaksiyon” adı verilmektedir. Koku almamızı sağlayan sisteme de olfaksiyon sistemi denir. Koku hissi genellikle olfaktör reseptörlerin kullanılabilir konsantrasyonuna dayanır. Kokular aynı zamanda hem hoş hem de hoş olmayan kokuları ifade eden şekilde esans olarak da adlandırılırlar.

Koku, insan ve hayvanlar için en temel ve en önemli duyulardan biridir. İnsanda koku alma duyusu, omurgasızlara ve alçak seviye omurgalılara nazaran, daha az baskın duyulardandır; zira pek çok alçak seviye omurgalı (örneğin balıklar ve amfibiler) ortamdaki kimyasalları vücutlarının çok çeşitli bölgelerindeki reseptörler (alıcılar) ile algılar.

Koku alıcılanmız, burun boşluğu adı verilen ve burnun üst yarısında yer alan boşlukta bulunur. Koku alıcıları, içimize çektiğimiz havanın içindeki küçük kimyasal moleküller olan koku partiküllerinden etkilenir. Her bir alıcının, sümük adı verilen ve yapışkan bir maddeyle kaplı olan çok küçük tüyleri vardır. Nefes aldığımızda, koku partikülleri bu yapışkan maddenin içinde çözülür.

Koku alıcıları bilgiyi toplar ve bu bilgiyi beyne taşıyan sinir hücrelerine iletir. Özel bir kokuyu tanımlamak istediğimizde bu kokuyu, burnumuza çekeriz. Böylece koku partikülleri, burun deliklerinde, direkt alıcılara gidecek şekilde daha yukarılara taşınır. Koku hissi genellikle olfaktör reseptörlerin kullanılabilir konsantrasyonuna dayanır. Köpeklerde ve diğer bazı omurgalılarda ? koku soğanı büyüktür fakat insanlarınki 0ftfora nazaran daha küçüktür. Bir hayvanın koku soğanının büyüklüğü, o hayvanın koku alma duyusunun o hayvan için ne kadar önemli olduğunun göstergesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here