24.4 C
İstanbul
19 C
Ankara
23 C
Konya
29 Eylül Salı 2020

Erkek Karısını Dövebilir mi Kadına Şiddet Caiz midir

- Advertisement -
- Advertisement -

Bir kadın, ufak tefek hatalar işliyor diye hemen kocasının onu dövmeye kalkması hiç de doğru bir davranış olmaz. Resûlullah (s.a.v.) bir hadisinde kadınları kastederek: “Allah’ın kullarını dövmeyin” buyurmuştur.

Hz. Peygamber (s.a.v.) kadın ve erkeği anlatırken öyle bir ifade kullanıyor ki, o ifade işte bize bu örneği hatırlatıyor. “Kadın ve erkek bir bütünün iki eşit parçasıdır.”
Kadın ve erkek, güzel bir yuva kursunlar, bu yuvanın en güzel meyvesi olan çocuklara sahip olsunlar, birbirlerini günahtan korusunlar, ibadete yönlendirsinler, günaha ve mutsuzluğa karşı dirensinler, güzel bir dünya kursunlar, sırlarını paylaşsınlar, imtihan dünyasını başarıyla geçsinler diye bir araya geldiler.

Yüce Allah (cc.) Kuranı kerim Nisa 34 ayetinde buyuruyor ki: Erkekler, kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar. Çünkü Allah, insanların kimini kiminden üstün kılmıştır. Bir de erkekler kendi mallarından harcamakta (ve ailenin geçimini sağlamakta)dırlar. İyi kadınlar, itaatkârdırlar. Allah’ın (kendilerini) koruması sayesinde onlar da “gayb”ı korurlar. (Evlilik yükümlülüklerini reddederek) başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın. (Bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) onları (hafifçe) dövün. Eğer itaat ederlerse, artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Şüphesiz Allah, çok yücedir, çok büyüktür.

Dövme tedbiri ve hükmünün -bu âyet dışında- en önemli dayanağı ilgili hadislerdir. Bu hadislerin, aksini söyleyen rivayetlere nisbetle daha sahih ve sağlam olanlarında Peygamberimiz (asm) kadınların dövülmesini menetmekte, karılarını dövenlere “hayırsız” demektedir:

“Gündüz karısını köle gibi kırbaçlayan birisi akşam onunla aynı yatağa nasıl girecek?” (Buhârî, Nikâh 93; Ebû Dâvûd, Nikâh 60). diye sormaktadır.

Erkek eşini hafifçe dövmek suretiyle yola getireme­yeceğini anlarsa yani dayağın faydası olmayacağı ortaya çıkarsa, hafif de olsa dövmesi doğru değildir. Çünkü kadını dövmekten maksat, onu yola getirmek ve terbiye etmektir. Bu maksat yerine gelmeyecekse, dövmek manasız olacağından, lü­zum yoktur.

Peygamberimiz (s.a.v.) veda haccında kadınlar hakkında şöyle buyurmuşlardır:
“Ey ümmetim! Kadınlara karşı iyi davranmanızı tavsiye ederim. Onlar elinizin altında esir gibidirler.

Bilin ki sizin hanımlarınızın üzerinde haklarınız vardır. Hanımlarınızın da sizin üzerinizde haklan vardır. Sizin, hanımlarınız üzerindeki hakkınız, yataklarınızı istemediğiniz kişilere çiğnetmemeleri, istemediğiniz kişilerin evinize girmelerine izin vermemeleridir. Bilin ki onların sizin üzerinizdeki hakları ise, giyeceklerini ve yiyeceklerini güzelce temin etmenizdir.”

Bu durumdaki kadının nasıl dövüleceği de şu hadiste açıklanmıştır:

“Kadınlar konusunda Allah’tan korkun. Siz onları Allah’ın emaneti olarak aldınız. Onlarla ilişkiye girrfıeniz size, Allah’ın emriyle helal oldu. Sizin onlar üzerindeki hakkınız, hoşlanmadığınız bir kişiye serginizi çiğnetmemeleridir. Eğer böyle yaparlarsa onları belli olmayacak şekilde dövün. Onların sizin üzerindeki hakları, örfe uygun olarak onları yedirmeniz ve giydirmenizdir.”

Hz. Peygamberin bu hadislerinde ve zikrettiğimiz diğer hadislerinde açıkça görüldüğü üzere Hz. Peygamber (s.a.v.) zina dışında kadının dövülmesini tavsiye etmemiştir.
Kur’ân, yalnızca zina yapanlara kadın veya erkek olsun dövülme cezası vermiştir.
Canlı Kur’ân olan Peygamber Efendimiz; ömrü boyunca kadınlara hep sevgi ve saygı göstermiş, zaman zaman geçimsizlikleri ayetlere de yansıyan hanımlarının verdiği sıkıntılara rağmen, kendilerine bir fiske bile vurmamıştır. Durum böyle iken cehalet, bilgisizlik ve kötü amaçla Yüce Dinimizi gözden düşürmeye ve bilhassa kadınları İslâm’dan soğutmaya çalışmaktadırlar. Oysa Kur’ân’da kocanın eşini dövme yetkisi yoktur ve Hz. Peygamberimiz de hiçbir zaman böyle bir uygulamada bulunmamıştır.

Muaviye bin Hayda el-Kuşeyri (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) e geldim ve:

−Kadınlarımız hakkında bize neyi emredersin dedim. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

-‘Sizler yediğiniz şeylerden onlara da yediriniz, giydiğiniz şeylerden onlara da giydiriniz. Kadınlarınızı dövmeyiniz, onlara Allah senin yüzünü çirkinleştirsin diye beddua etmeyiniz ve evin dışında onlara küsüp terk etmeyiniz’ buyurdu.”

Ebu Davud: 2144, İbni Mace: 1850

Kadının söz ve hareketleriyle kocasına eziyet etmesi yasaktır. Kadın kocasını dövemez; bu haramdır. Koca, dayağı hak edecek işler yaparsa, ona bu ilâcı başkası verir. Kadın kendisini haksız yere döven kocasına eliyle mani olabilir.

Hanımını haksız yere döven zalim koca aile çevresi tarafından ıslah edilemezse, durum hâkime intikal ettirilir. Hâkim durumu tesbitten sonra kocayı uyarır, gerekirse uygun bir ceza verebilir, hatta durum aralarını ayırmaya kadar gidebilir.

Koca iyi niyetle (ıslah etmek ve aileyi korumak maksadıyla) ve sınır aşmadan, kadına zarar vermeden -nâşize olan eşine- birkaç sopa vurursa buna izin verilecektir; sınır aşılır, bu izin kötüye kullanılırsa ülü’l-emr kocaların eşlerini sopalamasını kesin olarak yasaklayabilecektir. (İbn Âşûr, V / 43-44).

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

Muhyiddin Arabi Eserlerini Okumak Caiz midir

Evliyânın büyüklerinden. Büyük bir Arap tasavvuf adamıdır. Muhyiddin ibni Arabi Hazretleri bir çok kitap ve eser yazmıştır. Fütuhât-ı Mekkiyye, “Sifr” adı verilen bu muhteşem...

Elinin Körü Nasıl Yazılır Ayrı mı Bitişik mi

Halk arasında birçok kelime kullanırız. Ama bazen nasıl yazıldığı bilinmemektedir. "Elinin körü" kelimesinin nasıl yazılacağını merak ediyorsanız yalnız değilsiniz! Çoğunlukla yanlış kullanılan Elinin körü...
- Advertisement -

Sema Turizm İstanbul (Anadolu) Firması İletişim Telefon Numarası

Firmanın Adı SEMA TURİZMTelefon 444 28 52E-Posta bilgi@ozsematurizm.comOtogar Tel: (0216) 341 84 12İnternet sitesi : www.ozsematurizm.comAdres : Selimiye, Harem Otogarı 32-7, 34668 Üsküdar/İstanbulSema Turizm İstanbul Harem Otogarı, Dudullu Terminal telefon...

Adet Öncesi Duygusal Belirtiler Nelerdir

Adeta bir alev topuna döndüğümüz regl dönemlerini her ay adet kanamasından bir iki hafta önce başlayan fiziksel ve duygusal belirtiler vardır. Duygusal hipersensitivite PMS...

Atilla İlhan Çiftin Çifte Yalnızlığı Şiiri

Şiir yazan şair ruhlu tanınan Attila İlhan'ın tam ismi, Attilâ Hamdi İlhan'dır. 15 Haziran 1925'te İzmir'in Menemen ilçesinde doğdu. 11 Ekim 2005'te İstanbul'da yaşamını...

Ateşi düşürmek İçin Şifalı Bitkiler Nelerdir

ATEŞ Ateşi düşürmek için ilâçlar:R -1: Papatya ve arpa kaynatılarak birer bardak içilirse, derhal vücudun hararetini söndürür.R - 2: Akasya çiçeği, yaprakları ve dalları kaynatılır...
- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here