Ezanı Duyuyormusun

Bir gün adamın biri İbn-i Abbas’a gelerek, “Falanca kişi geceleri namaz kılar, gündüzleri de oruç tutar, fakat cumalara ve cemaate gitmezdi. Şimdi de bu durumda ölmüş bulunuyor, ne dersiniz? (Cennetlik mi, Cehennemlik mi?) diye sordu. İbn-i Abbas da, “Cehennemliktir” diye cevap verdi.

Peygamberimiz (s.a.v) diyor ki:
“(Dince verilmemesi gereken) Yahudilere ve Hıristiyanlara bile selam verebilirsiniz, fakat ümmetin Yahudilerine asla selâm vermeyin.” Yanında bulunanlar; “Onlar kimlerdir. Ey Allah’ın elçisi?” diye sordular. Peygamberimiz (s.a.v.) de; “Ümmetimin Yahudileri (ırk olarak değil de) ezan okunurken duyup da camiye cemaatle birlikte namaz kılmaya gitmeyenlerdir” diye buyurdu.

Peygamberimiz (s.a.v) diyor ki: Ebû Hureyre (r.a) anlatıyor (Allah ondan râzı olsun):
Bir gün Peygamber’e bir âmâ geldi. (Bu şahsın Ümmü Mektu oğlu Abdullah olduğu söylenir.) Ardından; “Ey Allah’ın Resûlü Gözlerim görmüyor, beni camiye götürecek biri de yok. Namazımı evde tek başıma kılsam olmaz mı?” diye sordu. Hz. Peygamber (s.a.v.) önce; “Olur, evinde kılabilirsin” diye cevap verdi. Fakat adam yanından ayrılıp da biraz uzaklaşınca tekrar geri çağırdı ve; “Ezan okunurken duyuyor musun?” diye sordu. Evet duyuyorum.” Cevabını alınca da; “Öyle ise sen cemaate gel, namazını camide kıl” dedi.

Önceki İçerikRüyada Aktör Görmek Neye İşarettir Anlamı
Sonraki İçerikDema İş Temam Bu Zewala We Te Kürtçe İlahi Sözleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here