Hz İbrahim’in Peygamber Oluşu

PEYGAMBER OLUŞU
Nihâyet beklediği an geldi. Yüce Allah (c.c.) kendisini bu cahil halkı puta ve insana tapmaktan alıkoyarak dosdoğru dinine çağırmakla vazifelendiriyordu. Önceleri tek tek tanıdıkları ile temaslar kurarak onlan Nemrud’u lânetleyerek ortaksız Allah’ı tanımaya çağırdı. Fakat yıllardan beri yanlış yolda yürümüş ve böylelikle beyinleri saçmalıklarla uyuşturulmuş bir halka, dini ve insanca yaşamayı kısa zamanda öğretmek çok güç ve sabır isteyen bir işti.

Yavaş yavaş halk arasında çirkin dedikodular ve İbrahim’e karşı gizli düşmanlıklar baş göstermeye başlamıştı.

Herkes ondan halkın huzurunu bozmaya hazırlanan, ataların dininden vazgeçirıp milleti kendisinin uydurduğu fikirlerin peşinden sürüklemek isteyen tehlikeli bir adam, hatta aklî muvazenesi yerinde olmayan bir deli diye bakıyordu. Bu her zaman böyle olmuştur. Eğer deliler topluluğu arasına bir tek akıllı düşecek olsa ve delilerin deliliklerini bir bir ortaya dökse muhakkak ki herkes bir ağızdan ona deli diye hücum edeceklerdir.

Nemrud’un zâlim baskısı altında beyinleri körelmiş ve kalpleri kararmış sapık putperestler de kendi delilik ve şaşkınlıklarını anlayacak kadar akıl sahibi olmadıkları için kendilerini ebedi kurtuluşa çağıran Peygamber Hz. İbrahim’e deli gözü ile bakıyorlardı. İbrahim adında bir gencin Peygamber olduğunu ileri sürerek halkı yeni bir dine çağırdığı haberi Nemrud’un kulağına da varmıştı. Şaşkın hükümdar, bu haber üzerine yıllarca önce gördüğü rüyayı ve rüyasını yorumlayan müneccimlerin anlattıklarını hatırlayarak derin bir endişeye kapıldı.

Fakat her şeye rağmen sert bir harekete girişip ortalığı karıştırmaktan sakınmaya; İbrahim adındaki gencin işi nereye kadar götüreceğini sessizce beklemeye karar verdi. Zamansız bir sertlik, bir anda halkı kargaşalığa sürükleyerek yalancılık ve zulüm temelleri üzerine kurulu bulunan saltanatını sarsabilirdi. Böylelikle kendi eli ile İbrahim’in ekmeğine yağ sürmüş başarıya ulaşmasını kolaylaştırmış olurdu. Fakat bir gün şehirde beklenmedik bir şekilde şu hadise oldu ve böylelikle ok yaydan çıkmış oldu.

Önceki İçerikRüyada Adam Görmek Ne Demek
Sonraki İçerikHak Teala Nur Bahri İlahi Sözleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here