Karınca ile ilgili Deyimler ve Anlamı

Karınca ile ilgili deyimler ve anlamları. İçinde ve anlamında karınca kelimesi geçen deyimler hangileridir? Karınca deyimi ile ilgili sözler nelerdir?

Birçoğumuz deyimlerle ilgili bazı sözler veya cümleler bulmaya çalışmaktayız. Bugün’de yukarıdaki başlık altında sizler için deyimler derledik. Evvela Deyimin tanımını yapmakla başlamakta fayda vardır. Deyimler çok büyük bir oranda mecaz anlamda kullanılır ancak gerçek anlamda kullanılanlara da rastlanmaktadır.

Bazı durumların ifade edilmesinde zorluk yaşandığında, anlamların yetersiz kaldığı anlarda etkili bir anlatım aracı olarak deyimleri kullanırız. Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş. Kimi deyimlerde, asıl anlamlarından tamamıyla sıyrılmazlar. Yerine göre asıl anlamından da alınabilir, daha başka bir anlama da gelebilir. Bunu cümle içindeki kullanılış şeklinden anlarız.

Karıncayı bile ezmemek (incitmemek)
Çok merhametli, ince duygulu olmak: ‘etliye sütlüye karışmadan, karıncayı bile incitmeden kendi hâlinde yaşayıp gidermiş.’ -e. Şafak.

Karınca yuvası gibi
Çok kalabalık.

Karınca duası gibi
Çok küçük, sık ve okunaksız (yazı).

Burnuna karıncalar dolmak
Ölmek: ‘bundan sonra müteahhit eline çay verenin burnuna karıncalar dolsun!’ -a. Dino.

(bir yer) karınca yuvası gibi kaynamak
Çok kalabalık ve hareketli olmak.

Beyni karıncalanmak
Zihin yorgunluğundan düşünemez olmak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here