HALI ve KUMAŞ PAVYONU

Sultan III. Murad tarafından 992 H. 1584 M. yılında evvelâ medrese odaları halinde yapılan, sonra dervişlere tahsis edilen 18 hücre şimdi halı ve kumaş pavyonu olarak açılmıştır. Hücrelerin avlu tarafları camekânlı birer koridor halindedir. Dergâh müze haline sokulduktan sonra hücrelerin bir çoklarının aralarındaki bölmeler kaldırılarak birleştirilmişlerdir. Buralarda Mevlevi dergâhından devralman halılar ve kumaşlar teşhir edilmektedir. Şarkın en zengin halı kolleksiyonu bu pavyonda yer almaktadır.

Burada Selçukîlerin, Osman oğullarının ve diğer Anadolu beyliklerinin KONYA, SİLLE, BEYŞEHİR, LÂDİK, KARAMAN, UŞAK, BERGAMA, MUCUR, KIRŞEHİR, KULA, GÖRDES halılarının ve seccadelerinin en güzel örnekleri teşhir edilmektedir.

Derviş hücrelerinin ikinci bölümü Türk kumaşlarının teşhirine ayrılmış-tır. Bu kumaşların çoğu vaktile muhtelif vesilelerle Mevlâna dergâhına hediye edilmiştir.

Bunların çoğu on beşinci yüz yıldan on dokuzuncu yüz yıla kadar OsmanlI dokumacıların eserleridir. Vitrinlerde çatma kadifeler, gümüş telli’Kemhalar, işlemeli atlaslar, altun telli zerbaflar, sevaîler, şahbenekler, serenkler, SuzenîlerMen en kıymetlileri güzel bir şekilde teşhire konmuşlardır. KONYA da yapılmış aplıka seccadeler de salonların en güzel süsleridir.

Bu pavyonlarda saydığımız kumaşlardan yapılmış giyim eşyası da teşhir edilmektedir.. Bunlar da renkleri ve biçimleri itibariyle tetkike değer eserlerdir.

Derviş hücrelerinin başlarındaki iki hücre örnek derviş hücreleri olarak tanzim edilmiş ve döşenmiştir.

Önceki İçerikİt Derisinden Post Olmaz İle İlgili Cümle ve Kompozisyon
Sonraki İçerikSeni ilgilendirmez! Sana ne Arapça Yazılışı ve Okunuşu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here