Esmaül Hüsna El Adl Anlamı Ve Fazileti

El-Adl İsminin Anlamı: (Çok adaletli. Gerçek adalet sahibi).«Adi» kelimesi, aslında yukarıda verilenden daha geniş mânalar ifade etmektedir. Şöyle ki Âdil» adâlet sahibi demektir. «Âdil» olanları bir araya toplasak da, bunlar içerisinde en adâletli olanı ele alsak; bu şahıs her şeyde, önceden ve sonradan âdil olsa, tepeden tırnağa adâlet sahibi bulunsa,, bu halini de ömrü boyunca devam ettirse; bu şahıs, diğer insanlara nisbetle daha âdil, yani daha adâletli denilir. Fakat Allah’ın adâletli olması ise ondan da ileridir. Bu insanlara o fevkalâde adâleti veren de kendisidir. Allah’ın emri mahza (sırf) adâlettir. Adâletin tâ kendisidir.

Ya Adl esmaül hüsna:  Allah’ın bütün herkese azap etmesi adaletinden, merhamet etmesi fazlından, onları iki guruba ayırması da hikmetindendir. Bu yüzden bazı âlimler şöyle söylemişlerdir: “Allah’ın adaletinden Allah’a sığınırız. O’ndan ihsan ve keremini isteriz, hikmetinin de iyi yönünü talep ederiz.”

Her müslüman, Allah’tan başka mutlak adalet sahibi kimsenin olmadığını, her adil sahibinin ve uyguladığı adaletinin Allah’tan geldiğini, O’ndan olmayan her hükmün zulüm ve bâtıl olduğunu bilmelidir. Sonra da Allah’ın kendisi için takdir ettiği ve uyguladığı (kaza)her şeyi kabullenmeli ve içtenlikle O’na teslim olmalıdır. Bütün sözlerinde, fiillerinde ve hükümlerinde hiç bir zaman adaletten ayrılmamalıdır.

Önceki İçerikRüyada Akik Taşı Görmek Ne Demek
Sonraki İçerikEsmaül Hüsna El Latif Anlamı Ve Fazileti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here